Otrzymuj bieżące wiadomości.

Podaj swój e-mail, by otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

nie teraz nie, dziękuję
Moje konto Moje konto

Drzewa i krzewy liściaste

Drzewa stanowią szkielet każdego ogrodu. Są one najbardziej widocznymi elementami, ze względu na swoje wymiary i dlatego są również najważniejsze, jeśli chodzi o planowanie ogrodu.

Jeśli tworzymy nasz ogród od podstaw od nich właśnie powinniśmy zacząć nasze planowanie.

Dobrze jest się zastanowić jakie funkcje powinny spełniać nasze drzewa. Czy mają dawać trochę cienia, służyć jako osłona od wiatru czy może stworzyć niepowtarzalne tło dla naszego domu lub innych roślin w ogrodzie.

Możemy się zdecydować na konkretne drzewo ze względu na jego kolor liści, piękne kwiaty, zapach czy ciekawy pokrój. Wybór należy do nas.

W tym samym folderze umieściliśmy również krzewy. Co prawda ich funkcją jest bardziej wypełnienie szkieletu ogrodu, ale niektóre z nich, ze względu na swój większy rozmiar lub rozmiar samego ogrodu (dotyczy to małych ogrodów) mogą również przejmować funkcje jakie spełniają tradycyjnie w naszym ogrodzie drzewa.

W przypadku krzewów istotny jest również ich rozmiar i kształt. Większe gatunki powinny wypełniać przestrzeń w dalszych partiach ogrodu (bardziej z tyłu) i tworzyć tło dla mniejszych krzewów, bylin czy traw.

Drzewa i krzewy liściaste charakteryzują się dużą zmiennością wyglądu przez cały sezon wegetacyjny. Mogą być szczególnie piękne w czasie kwitnienia, wypuszczania pierwszych listków, zawiązywania i formowania owoców/nasion czy w czasie jesiennego przebarwiania liści. Przyciągają również owady i ptaki przez co wnoszą więcej życia do naszej ogrodowej przestrzeni.

1 2