Bądź na bieżąco,

zapisz się na newsletter

nie teraz nie, dziękuję
Moje konto Moje konto

Projektowanie i doradztwo

Projektowanie ogrodu

 

Bardzo ważnym i często pomijanym etapem tworzenia ogrodu jest przygotowanie projektu. Według mnie jest on tak samo ważny jak przygotowanie projektu w przypadku budowy domu. Chyba nikt z nas nie podjąłby się budowy domu bez przygotowania planów.

 

To samo odnosi się do tworzenia ogrodu. Przy jego zakładaniu już na samym początku powinniśmy wiedzieć jak będzie on docelowo funkcjonował. Czyli trzymając się już przykładu domu, wiedzieć gdzie będzie ten nasz pokój gościnny (np. taras, miejsce do przyjmowania gości), gdzie kuchnia (np. warzywniak, czy kompostownik), czy miejsce do gier i zabaw. W ten sposób unikniemy kłopotliwych sytuacji, kiedy za kilka lat okaże się, że tam gdzie chcemy mieć ładny widok z tarasu rośnie już sobie w najlepsze kupione parę lat temu na jakiejś wyprzedaży pokaźne już w tej chwili drzewko. Na każdym kroku widać u nas  takie ogrody bez pomysłu. Czyli trawnik, a po nim porozrzucane w zupełnie przypadkowy sposób różne drzewa i krzewy lub trawnik wielkości boiska obsadzony tujami szmaragd.

 

Czekanie na 'dogodniejszą chwilę' przy zakładaniu ogrodu to też nie najlepsze wyjście. Wystarczy tylko uzmysłowić sobie, że małe drzewko, czy iglak posadzony dzisiaj, za trzy lata urośnie do drzewa takich rozmiarów, za które musielibyśmy zapłacić kilka jeśli nie kilkanaście razy więcej. 
Tak więc projekt naszego ogrodu powinien być wykonany jak najwcześniej, a na pewno zanim zdecydujemy się na zakup pierwszej rośliny do naszego zakątka. Właściwie to byłoby najlepiej pomyśleć o naszym ogrodzie już w trakcie budowy domu, kiedy nasze warunki dostępu do działki nie są ograniczone (np. brak stałego ogrodzenia umożliwił by wjazd na posesję ciężkiego sprzętu do szybkiego wykopania dołu pod oczko, przywiezienia bardzo ciężkich dekoracyjnych kamieni, czy wykopania dodatkowego zbiornika na deszczówkę). W późniejszym czasie, kiedy teren działki jest już ogrodzony niektóre roboty ziemne można wykonywać tylko ręcznie i często w ograniczonym zakresie.

 

Mam nadzieję, że przekonałam państwa do spędzenia nad swoim ogrodem trochę czasu. Pozostaje jeszcze kwestia finansowa.

 

W naszych warunkach, szczególnie w przypadku budowy systemem gospodarczym bardzo często nasz budżet zostaje mocno nadszarpnięty przez dodatkowe, często nieprzewidziane wypadki i w rezultacie nie pozostaje za wiele zasobów na pełne zaprojektowanie i wykonanie ogrodu. Wiem to z własnego doświadczenia sprzed kilku lat, kiedy z mężem zdecydowaliśmy się na budowę własnego domu.  W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem jest wykonanie tańszego projektu z uproszczoną dokumentacją i możliwością wykonywania kolejnych części projektu w etapach, w terminach dogodnych dla państwa, czy też w miarę przypływu gotówki. Detale na temat takiej opcji umieściłam poniżej.

 

 

 

Specjalna Oferta 'Ekonomiczna'

 

 

Co zawiera oferta?

Oferta dotyczy wykonania projektu koncepcyjnego ogrodu, który określi kształty i przeznaczenie poszczególnych części ogrodu. Jest to szczególnie ważne, jesli chcemy wykonywać ogród w etapach. Unikniemy w ten sposób późniejszych problemów z nasadzeniami zakupionych roślin w nieodpowiednich miejscach. Projekt koncepcyjny pozwoli nam na zaplanowane zakupy i tworzenie poszczególnych partii ogrodu według przemyslanego planu.

 

Przy skorzystaniu z naszej usługi dodatkowo :

 

- pomagamy w szczegółowym dobraniu roślin i ilości materiałów

 

- oferujemy pomoc merytoryczną w przypadku decyzji o wykonywaniu ogrodu we własnym zakresie

 

- w okolicach Lublina i Prawiednik możliwy jest dowóz materiałów i roślin własnym transportem 

 

Jaka jest cena takiego projektu?

 Cena usługi projektowej jest ustalana po ustaleniu zakresu prac i rozmowie z klientem. Stanowi ona jednak zazwyczaj mniej niż 50% kosztów pełnego projektu.

 

Co jest potrzebne?

 Do wykonania projektu potrzebne są:

  • Mapka lokalizacyjna z naniesionymi budynkami i istniejącą architekturą ogrodową (dojazdy, alejki, pergole itp.)

  • W przypadku braku mapki może to być odręczny szkic z pomierzonymi wszystkimi odległościami, które pozwolą nam z rozsądną dokładnością odtworzyć wszystkie istniejące na działce obiekty

  • Zdjęcia lub projekt elewacji budynku. Mogą być przesłane przez klienta drogą mailową. W przypadku wizyty na miejscu wykonamy te zdjęcia sami

  • Rozmowa na temat oczekiwań i preferencji właścicieli dotyczących przyszłego ogrodu, zakończona wypełnieniem ankiety podsumowującej.

  

Jakie są etapy projektowania koncepcyjnego?

 

  • Spotkanie z klientem na miejscu projektu

  • Wywiad z klientem, wypełnienie ankiety

  • Zebranie dokumentów

  • Przygotowanie projektu (2 wersje do przedyskutowania i wyboru)

  • Przygotowanie końcowej wersji projektu z uwzględnieniem wcześniejszych poprawek

 

Skorzystanie z oferty

W celu nawiązania ewentualnej współpracy prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.